Te vagy a felelős!

A főnök hibája. A munkatársam hibája. A férjem hibája. A barátom hibája. A kormány hibája. A politikusok hibája. A bolt hibája. A sort lehetne még folytatni, hiszen ha valami nem úgy történik, mint ahogy azt mi elgondoltuk, vagy ahogy hittük hogy lesz, akkor nagyon sok mindenkit lehet hibáztatni. De kinek jut eszébe, lehet hogy én vagyok a hibás? Tehettem volna többet azért, hogy úgy alakuljanak a dolgok, ahogy én szerettem volna?

responsibility.jpg

Kép forrása: http://panderacoach.hu/

Azt hiszem mindannyian voltunk már olyan helyzetben, hogy egyszer csak megváltoztak a dolgok, és rajtunk kívül álló okok miatt teljesen más irányt vettek. Ez lehet csak egy drágábban megvett termék a boltban, amit másnap 50%-os akcióra hirdetnek, de lehet egy projekt végkimenetele, amiben sokkal kevesebb pénzhez jutottunk, mint reméltük, vagy éppen meg is hiúsult.

Az egyik legnagyszerűbb felfedezésem az volt, amikor Brian Tracy-t hallgatva arról oktatott, hogy addig nem lehet valaki sikeres, amíg el nem fogadja, hogy minden történésért az életében Ő, saját maga a felelős.

"Rájöttem arra, hogy én vagyok a felelős a saját életemért. Később felismertem azt, hogy ez minden felnőtt számára a fordulópont. Ez olyan, mint a napfelkelte tapasztalata: arra ráébredni, hogy te felelsz a saját életedért. Én még mindig tisztán emlékszem arra a pillanatra, amikor ezt felismertem. Olyan volt, mintha egy fény gyúlt volna ki a szobában. Amikor az ember elfogadja a felelősséget, attól kezdve felhagy azzal, hogy kifogásokat gyártson. Felhagysz azzal, hogy másokat hibáztass a saját problémáidért. Abbahagyod a panaszkodást. Felhagysz azzal, hogy kritizálod a többieket." - Brian Tracy

Ha sikeres akarsz lenni, akkor nem szabad rábízni az életed másokra, a kormányra, vagy barátokra, üzlettársakra, mert ha nincs a kezedben a megfelelő információ, akkor könnyen kútba eshet egy megállapodás, egy fontos történés az életedben.

A befektetések kockázatát is két tényező határozza meg. Van-e ráhatásom, és van-e információm az adott befektetésre. Ha bármelyik tényező hiányzik, akkor kockázatos a befektetés. Bármit tervezel el, bizonyosodj meg róla, hogy rendelkezel a kellő ráhatással és információval, ami szükséges a siker eléréséhez.

Én tavasszal megint beleestem egy ilyen hibába, amikor egy laptopot szerettem volna eladni az interneten. A történetből kihoztuk a legtöbbet, hiszen készült egy cikk a 24.hu jóvoltából, hogy mással ne fordulhasson elő hasonló. Egy csalás áldozata lettem, melyben tulajdonképpen ellopták tőlem a laptopot úgy, hogy tudomásom sem volt róla. Nem voltam a megfelelő információk birtokában, és így most se laptop, se pénz. Viszont nem kezdtem el másokat szidni, másokat hibáztatni, hanem beláttam, hogy én voltam felelős a történtekért. Nekem kellett volna jobban utána olvasni, és információt szerezni a tranzakció körülményeiről. Azt kerestem, hol tehettem volna meg azokat a lépéseket, amelyekkel elkerülhettem volna a jelenlegi helyzetet.

Mivel több évet dolgoztam az informatikában projektvezetőként szállítói oldalon, ezért megláttam számos hasonlóságot egy projekt menedzselése és a saját életem között. Talán ekkor jött el a fenti felismerés nálam. Szállítóként rajtad múlik, hogy sikeres lesz-e a projekt, a céged megítélése, és a vevő elégedettsége. Neked kell megtenned mindent annak érdekében, hogy levédd magad, hogy minden le legyen írva, és minden időben leszállításra kerüljön. Nem szabad arra várnod, hogy majd az ügyfél megírja a megbeszélés memo-ját, mert ki tudja, hogy benne lesz-e minden fontos megbeszélt részlet. Neked kell jegyzetelni, és elküldeni neki az elhangzottakat. Neked kell hajtani a szerződés aláírását, nem szabad rájuk várni. Neked kell elfogadtatni a specifikációt, mert ha nincs minden egyértelműen leírva, akkor abból csak te jöhetsz ki rosszul. Neked kell push-olni a projektet, mert a megrendelőnek lehet hogy ez a projekt csak 20 közül az egyik, neked azonban ez a legfontosabb, ha szeretnél a továbbiakban is tőlük megrendeléseket és jó referenciákat kapni és egy sikeres projektet magad mögött tudni.

Rajtad múlik. Nem várhatsz rá, és aztán mutogathatsz rájuk, hogy ki volt a hibás azért mert nem történt meg időben valami, vagy nem az készült el, amit megbeszéltetek. És aztán veszekedés, egymásra mutogatás, rosszabb esetben per, bíróság, ügyvédek, stb.

felelosseg.jpg

Ugyanígy látom a saját életem is. Én vagyok a felelős, rajtam múlik. Én teszek meg mindent azért, hogy úgy alakuljon az életem ahogy én szeretném. Nem hibáztatok másokat, nem keresek bűnbakokat és nem bízom magam a kormányra, a munkáltatómra, és senkire. Én tartom kézben az életem.