Mindennapi TED videóinkat add meg nekünk ma

Amikor épp kikapcsolódásra vágysz, mert este fáradtan érsz haza egy végigdolgozott nap után, akkor mit teszel? Bekapcsolod a tévét, megfogod a távirányítót, és 10 másodpercenként nyomogatod a P+ gombot? Csak váltogatsz a csatornák között értelmetlenül? Mit teszel akkor amikor van egy fél órád még mielőtt elindulsz otthonról, de épp nincs semmi dolgod? Letöltesz egy-két részt a Jóbarátokból, amit már hatodszor nézel vissza, vagy a Simson családból amit negyedszerre pörgetsz végig?

Régebben kollégista koromban én is sok sorozatot néztem, így tudom hogy okozhat ez az időtöltés is valamiféle függőséget, és hogy tud az ember annak a rabja lenni, hogy hetente több rész jön ki az éppen nézett sorozatokból, és meg kell nézni, nehogy spoilerekbe fusson az ember a neten. Arról nem is beszélve, ha ráakadsz egy olyan sorozatra, amiből már van 6-8 évad, és te csak most kezded. De nem tudod abbahagyni mert olyan izgalmas. Ezért nézed, amikor szabadidőd van. Nézed amikor tanulnod kellene. Nézed mindig, amikor lehetőséged van rá.

De vajon mit tudsz tanulni ebből az időtöltésből? Milyen tulajdonságod fejleszted a heti 5-10-15 (vagy sokkal több) órányi sorozat vagy TV nézéssel? Merthogy jobban nem fogsz tudni bánni az emberekkel, többet nem fogsz tudni megtanulni a világról, annak működéséről, vagy hogy miként kell hozzáállni egy-egy problémához az életben.

Nem azt mondom, hogy ne nézz TV-t, ne menj moziba, ne töltsd időt szórakozással. Mert kell a kikapcsolódás és a szórakozás is. De ne várd, hogy jobb életed, jobb munkahelyed, jobb fizetésed lesz és boldogabb, kiegyensúlyozottabb életet élhetsz majd, ha mindig ezekkel töltöd az időd. Brian Tracy-től hallottam egy tanulmányról, amely azt mondja, hogy akkor juthatsz előrébb az életben, ha a szórakozás/tanulás arányod minél kisebb (success ratio). Az átlagos embernek minden szórakozással töltött 50 percére jut 1 perc tanulás. Te megfigyelted már egy hetedet, hogy mekkora ez az arány? Ha nálad is az 50:1 körül mozog, akkor ezen ideje változtatni.

Tanulás alatt pedig nem azt kell érteni, hogy iratkozz be egy következő OKJ-s képzésre, vagy csinálj meg még egy MSc. képzést.  Ezalatt inkább a személyes fejlődést, képzést, az ismeretek bővítését kell érteni. Tökéletes példa erre az önfejlesztő könyvek olvasása krimik és regények helyett, vagy eljárni rendezvényekre, tréningekre macskakiállítás helyett. Ha pedig csak pár perc időd van a tanulásra, akkor nézz meg egy TED videót. Én minden nap megnézek legalább egy előadást, ami a ted.com-on érhető el, vagy a budapesti tedx youth-on volt hallható.

Ma például ezt dobta a gép.

Címkék: ted